Farklı Aktiviteler İçin Farklı Saçlar

İnsanın dış görünüşünde kullandığı en etkili silah saçları olabilir. Bu yüzden hem kadınlar hem de erkekler saçlarının sağlıklı ve güçlü durmasına çok önem verirler. Bunun için uygun bakım, temizlik ve beslenme kadar içinde bulunduğumuz yaşam şartları ve buna bağlı olarak seçtiğimiz tarz da son derece önemlidir. Gündelik hayatımızda maruz kaldığımız koşullar, çalıştığımız iş kolu veya içinde bulunduğumuz toplumun güzellik algısı gibi faktörler saç tarzımızı değiştirebilir. Bazen sadece coğrafi koşullar ve iklim koşulları sebebiyle insanlar Afrika örgüsü, rasta veya perma gibi şekiller deneyebilirler. Bunun sebebi, insanların çoğunlukla bulundukları ortama uygun saç tasarımları ile rahat etmeleridir. Farklı iş alanlarına ve kullanım özelliklerine göre çeşitli saç stillerini sizler için derledik.

İş Hayatında Daha Fazla Zamanınız Geçiyorsa Saçlar Kısa Olabilir

Hafta içi düzenli olarak yoğun iş temposuna maruz kalan insanlar sabahları genellikle çok erken kalkmak zorundadırlar. Özellikle Türkiye’de büyük şehirlerde çalışan insanların sabahları trafikle mücadele edip işlerine tam saatinde gidebilmek için erken uyandıkları bilinir. Bununla beraber insanın sabahın erken saatlerinde kendine ayıracağı vakit oldukça kısa ve işlevsizdir. Böyle bir zaman diliminde, özellikle kadın çalışanların kendi saçlarına fön çekmeleri veya başka bir işlem yapmaları neredeyse imkânsızdır. Bu sebeple, saç ne kadar masrafsız ve kolay şekil alırsa, kadınlar için o kadar iyi olur. Özellikle kurumsal firmalarda, havayollarında veya devlet dairelerinde görev yapan kadın çalışanların kısa saç tercih etme sebebi budur.

Moda Çekimleri ve Dış Mekân Çekimleri İçin Uzun Saçlar İdeal

Moda tasarımı, tekstil veya dekorasyon gibi alanlarda çalışan kadınların genellikle uzun saç tercih ettiği görülmektedir. Bunun sebebi bu çalışma alanlarında moda çekimlerinin, iç ve dış mekân çekimlerinin, konsept çekimlerinin oldukça sıklıkla yapılmasıdır. Bu sektörlerde kadın çalışanların oldukça özgüvenli ve bilgili bir tavır sergilemeleri beklenir. Uzun saç ise ceket ile kullanıldığında bu beklentiyi karşılar.

Sporcular İçin Kısa Saçlar

Eğer sporcuysanız, kısa saç kullanmanız çok önemli olabilir. Kısa saçlı olmanız yapacağınız hareketleri daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sık sık alınan duşlardan sonra saçınızı kurutmanız kolay olacak, tam kurutulamayan uzun saçlardan dolayı oluşacak grip, nezle veya sinüzit gibi sağlık problemlerinin de önüne geçecektir.