Gün İçerisinde Saçlarınıza İyi Bakın

Gün içerisinde, çalışma hayatının ağır koşulları ile yaşadığımız stres ve kaygılar sebebiyle, saçlarımızla farkında olmadan oynayabiliriz. Saçların uçları ile oynamak, alın ile saçların birleştiği yerden saçı kaşıma isteği veya stres sebebiyle istemsizce ince saç tellerini koparmak, saçlarımızda uzun vadede büyük kayıplara sebep olur. Bu kayıplar insanların kendi yaptıkları müdahaleler sonucu yaşanır.

Bunlara ilaveten bir de saçların gün içinde maruz kaldığı dış etkenler vardır. Birçok insan yaşadığı koşuşturma sebebiyle saçlarına zarar veren bu dış faktörlerin farkında bile değildir. Bu sebeple önlem alma gereği de duymaz. Fakat saça olumsuz yönde etki eden dış faktörlerin sayısını azaltmak, daha uzun süre sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmamıza yardımcı olur. Saçları olumsuz etkileyen dış faktörleri sizler için derledik.

Saçları Çok Sıkı Bağlamak veya Lastik Toka İle Uyumak

Gün içerisinde saçlarını sürekli olarak lastik tokayla geriye doğru bağlayan ve bu şekilde uyuyan insanlar, bir süre sonra sıkı tokanın saçlarında kalması sebebiyle saçlarının kökünden koptuğuna şahit olurlar. Özellikle, saç dökülmesi yaşayan ve kafalarının her iki tarafının açıldığını hisseden erkekler, saçlarını geriye doğru toplayıp sıkı bir şekilde tokayla tutturma eğilimindedirler. Bu alışkanlık saçlar için oldukça zararlıdır ve dökülmelere sebep olur.

Kuafördeki Boya İşleminin Hemen Ardından Fön Uygulanması

Aylık olarak saç bakımı yaptırmak için kuaförüne uğrayan kadınların birçoğunun boya ve bakım işleminin hemen ardından, oldukça yüksek bir ısıda saçlarına fön çektirdiği görülür. Saçların gücünü yeniden kazanması ve kırılmaması için bu işlemden uzak durulmalıdır. Fön, saçları zayıflatır, kurutur ve savunmasız bırakır. Boyanın hemen ardından fön çektirmemek kesinlikle saçın ömrünü uzatır.

Saçları Çanta Kollarına, Mont Altına veya Fermuara Sıkıştırmak

Özellikle kış aylarında kadınlar kalın montlar ve çantalar tercih ederler. Gün içerisinde saçın bir kısmının mont fermuarının arasında kalması, çantanın kolunun altında sıkışması, saçlarda uzun vadede kırılmalara ve dökülmelere sebep olur.

Saçların Zararlı Gazlara Maruz Kalması

Tatil günlerinde ziyaret edilen kafe ve restoranlarda maruz kalınan sigara veya ızgara kokusu saçları kötü etkiler. Şehir içinde karşılaştığımız egzoz veya kömür yanığı gibi gazların da saça hiçbir faydası yoktur. Saç bu gazlardan şapka yoluyla korunmalıdır.