Hayatı Yeni Bir Saç ve İmajla Yaşamanın Zorlukları

Evrimimiz, vücudumuzun birçok yerindeki kılları ya tamamen yok etti ya da yok denilebilecek kadar azalmasına yol açtı. Ancak hem erkeklerde hem de kadınlarda saçlar, binlerce yıllık evrime rağmen varlığını sürdürmeyi başardı. [b]Erken saç dökülmesi[/b] gibi sorunlar hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olsa da dünya üzerinde her yıl yeni moda saçlar ve imajlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni Bir Saç Yeni Bir İnsan

Özellikle kadınlar hayatlarında yeni bir sayfa açmaya karar verdiklerinde, işe öncelikle saçlarından başlarlar. Bazı saç modelleri, insanı daha güçlü gösterirken bazı modeller daha sevimli bir görüntü yaratabilir. Hayatımızın belli dönemlerinde yaşam zorlaşabilir ve derin bir karamsarlığa kapılabiliriz. Bu gibi durumlarda uzmanlar, kadınların içgüdüleri ile izlediği imaj değişimi yolunun dahiyane bir buluş olduğuna parmak basıyorlar.

Yeni bir imajla dışarı çıkıldığında insanın içini kaplayan heyecan bile, yeni bir başlangıç için oldukça önemli bir gelişme olarak görülebilir. Heyecanın hayata yeni bir anlam kattığı tartışılmaz. Değişimi kaldıramayan ve hayat boyunca hemen her zaman aynı eylemleri tekrarlayan bir insan yaşlandığında torunlarına ne anlatabilir ki? Elbette çok fazla şey anlatamaz.

Toplum Yeni İmajları Kabul Etmekte Zorlanıyor

Toplumun her ferdi keskin değişimlere hazır değil. Bunun en büyük örneğini çok farklı imajlarla dışarı çıkabilen insanlara karşı takınılan genel tavırdan anlamak mümkün. Dünyanın her yerine yayılmış ilginç imajları ile dikkat çeken bazı gruplar bulunuyor. Emo, punk ve gotik gibi gruplar bunların en önemli örnekleri arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda çok ilginç bir olay yaşanmış. Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Çin’in Guangzhou kentinde yaşayan bir kadın, makyajı ve saç stili yüzünden metroya alınmamış. Metro görevlileri kadını “etrafa rahatsızlık verebileceği” nedeni ile metroya almamış. Ancak bu gibi sert dışlama davranışları her zaman çok büyük bir tepkiye neden olur. Bu örnekte de aynı bu şekilde olmuş. Metroya alınmayan gotik kadın internette bir kampanya başlatmış ve yetkilileri yaptıklarına pişman etmeyi başarmış. Dünyanın her yerinden birçok destekçi, oldukça sıra dışı gotik imajlar sergileyerek fotoğraflarını destek amaçlı sosyal medya platformlarında paylaşmışlar.