İş Hayatının Saçlarınız Üzerine Etkisi

Türkiye’de uzun çalışma saatleri ve yorucu iş temposu sebebiyle birçok insan sağlığını bir dönem için kaybediyor. Gün içerisinde yaşanan stres, insanların içine düştükleri kaygı durumu ve iş dünyasının bitmeyen talepleri ve güncellemeleri sebebiyle insanların sık aralıklarla rahatsızlık geçirdikleri biliniyor. Aslında grip, nezle ve depresyon gibi hastalıkların ardında iş hayatının getirdiği mutsuzluk ve stres vardır. Daha fazla mücadele etmek istemeyen vücut bir şekilde kendini bırakır ve vücut direncinde ve bağışıklık sisteminde çöküş yaşanır. Bütün çalışanların her an istirahat etmek gibi bir şansı olmadığı için, yorucu ve stresli iş hayatının sonuçları kısa bir süre sonra vücutta kendini göstermeye başlar. Tüm çalışanlarda, özellikle mevsim geçişlerinde bu kadar fazla saç dökülmesi yaşanmasının ardında yatan sebep de stres ve kaygıdan başka bir şey değildir. İş hayatında sinir, stres, kaygı ve üzüntü saçları nasıl döker ve bunun önüne nasıl geçilir, yazımızda derledik.

Uyanık Kalabilmek için Tüketilen Kahve Saçları Döküyor

Her gün belirli miktarlarda kahve içmenin aslında kalbe ve damarlara oldukça faydası olduğu biliniyor. Bünyeden bünyeye bu durum değişse de günde bir veya iki bardak yumuşak içimli kahve tüketmek oldukça sağlıklı. Fakat uzun ve yorucu çalışma saatlerine dayanabilmek için özellikle akşam 6 ve gece 11 arasında içilen kahve, insan metabolizmasına iyi gelmiyor ve saçların dökülmesine sebep oluyor. Günde ikiden fazla miktarda kahve tüketilmesi, kahvenin geç saatlerde veya hemen akşam yemeğinin ardından tüketilmesi aslında saçı ve saç derisini besleyen vitamin ve minerallerin vücuttan hemen atılmasına sebep oluyor. Bu yüzden de aşırı kahve tüketiminin hem kadınlarda hem erkeklerde saç dökülmesini hızlandırdığı söylenebilir.

Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Gün içerisinde kahve tüketimini belli bir oranda tutmak, öğlen ve akşam yemeklerinde bol bol yeşil soğan, maydanoz, taze soğan, roka ve ıspanak gibi sebzeleri tüketmek saçlarınızın daha az dökülmesini sağlayabilir. Ayrıca vücudunuzu potasyum ve E vitamini yönünden güçlendirmeniz, yeni saçlarınızın çıkmasını sağlar. Bunun için bol bol muz yemeli, E vitamini yönünden zengin olan ıspanak, brokoli, pazı gibi sebzeleri tüketmelisiniz. Haftada bir kez saçlarınıza uygulayacağınız avokado kürü de saçlarınızın güçlenmesine ve daha yumuşak olmasına katkıda bulunur.