Saç bakımı her insan için önemlidir. Çünkü saç, bir insanı şık ve güzel gösteren en önemli aksesuardır. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de saç bakımına önem verip kuaförde uzun zamanlar geçirdiğini görüyoruz.

Saç konusunda en dertli kesimin erkekler olduğunu söylemek de yanlış olmaz, çünkü saç dökülmesi problemini yaşayanlar çoğunlukla erkeklerdir. Genetik olarak kellik Türkiye’deki erkeklerde sıklıkla görülen bir sorundur. Fakat gelişen teknolojik yöntemler ve tıp alanındaki gelişmelerle kellik çözümlenebilir sorun halini almıştır.

Saç ekimleri, saç dibi besleyici ürünleri ve keratin destekleri gibi alternatif çözümler bu sorunu geciktirmekte ve dökülme hızını minimuma indirgemektedir. Saç ekim işlemi maliyetli bir işlem olduğundan çoğu erkek saç dökülmesinin son evresinde saç ekim yoluna gitmektedir. Bu evreden önce bitkisel şampuanlar, keratin destekleri ve saç derisi bakım yağları ile dökülmeyi geciktirmeye çalışmaktadır.

Saç Bakım Kremleri

Saç Bakımı ürünleri kozmetik mağazalarında, bitkisel ürünlerin satıldığı dükkanlarda ve eczanelerde satılmaktadır. Bu ürünler saç derisini besleyici, saç dökülmesini azaltıcı ve saç telini güçlendirici etkiye sahiptir. Eğer vücudunuzda belli bir vitaminin eksikliği yoksa saçınıza uygulayacağınız bu saç bakım kremleri ile olumlu sonuçlar almanız mümkündür. Kadınların saçı dışarıdan müdahaleye daha fazla maruz kalmaktadır. Fön makinesi kullanımı, jole, köpük, sprey gibi ürünlerin kullanımı saça zarar vermektedir. Bu zarar da saç dökülmesine ve yıpranmasına neden olmaktadır. Saçın onarımı için saç bakım yağlarına ve kremler oldukça etkilidir.

Saç Bakımı konusunda erkekler kadınlar kadar şanslı değildir. Çünkü onların yaşadığı saç dökülmesi genellikle genetik kaynaklı olduğundan çözümü de daha zor ve maliyetlidir. Bugün teknolojinin ilerlemesi ile saç ekim cihazları üretilmiştir ve uzun vadede kesin çözüm sunmaktadırlar. Bu noktada önemli olan doğru bir klinikte, doğru cihaz ve ilaçların kullanıldığından emin olarak saçınıza uygulama yaptırmanızdır. Yoksa ekim için harcadığınız zaman ve maliyet boşa gidebilir. Eğer saçınızda basit bir dökülme söz konusuysa bu sorundan kurtulmak için doğal şampuanlar kullanmanız, doğal yağlarla saçınızı ve saç derinizi beslemeniz, saçınızı dış etkenlerden korumanız yeterli olacaktır. Saçınızı fazla sıcak suyla yıkmamanız da saç dökülmesini azaltacaktır.