Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözüm Yolları

Bu yazımızı okuyarak saçların neden döküldüğü, saç dökülmesini önlemek için neler yapılabileceğini ve saçların nasıl yeniden çıkmasının sağlanabileceğini öğrenebilirsiniz. Yazımızda özellikle saç dökülmesine karşı doğal çözüm yollarına yer verdik. İşte saç dökülmesine dair her şey:

Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bazen dış faktörler, bazen de iç faktörlerdir. Aşağıda saç dökülmesinde etkili olan en yaygın dış ve iç faktörlere (biyolojik faktörler, çevre koşulları vs.) yer verdik.

Genetik

Saç dökülmesinin en yaygın sebebi genlerdir. Özellikle erkeklerde sıklıkla kuşaktan kuşağa aktarılan bu faktör için henüz kesin bir çözüm bulunmadı.

Psikolojik Sorunlar

Psikolojik sorunlar saç dökülmesini artırmada oldukça etkilidir. Kişilerin yoğun stres altında kaldığı dönemlerde hızla saç dökmesi oldukça yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Fiziksel Sorunlar

Kişilerin bazı alışkanlıkları saça dışarıdan zarar vererek saç dökülmesine neden olabilir. Örneğin, sürekli sıkı bir at kuyruğu yapmak, saç dökülmesine neden olacaktır.

Yetersiz Beslenme

Saçınız için gerekli olan mineralleri ve bazı maddeleri çoğunlukla besinlerle sağlarsınız. Eğer düşük protein değerine veya düşük magnezyum değerine sahip olacak şekilde yemek yiyorsanız saçınızın dökülme olasılığı oldukça artacaktır.

Yetersiz Güneş Işığı

Güneş ışığındaki D vitamini saç tellerinin güçlülüğü açısından oldukça önemlidir. Saçlar güneş gördükçe güçlenir ve aynı şekilde güneş görmeyen saçlar da normalden daha zayıf olur.

Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saçınızın dökülmesini önlemek için beslenme düzeninize dikkat edebilir ve saçınızın güneş ışığından yeterince yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Saçınız dökülmüyor olsa bile keratinli şampuanlar kullanarak saç tellerinizi güçlendirebilirsiniz.

Saçların Gürleşmesi İçin Doğal Çözümler

  • Zeytinyağı: Saçlara zeytinyağı sürmenin saç tellerini güçlendirdiği gibi yeni saç kökleri oluşmasına da yardım ettiği gözlemlenmiştir. Sadece saç köklerinize zeytinyağı sürmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz zeytinyağına tarçın da ekleyebilirsiniz.
  • Sarımsak: Neredeyse her derde deva olan sarımsak saç gürleşmesine ve yeni kökler oluşmasına da yardım etmektedir. Sarımsakları direkt dövüp saçınıza sürmeniz yeterli olacaktır.
  • Yumurta: Yumurta, protein değeri yüksek bir maddedir ve saç da gücünü protein değerinden alır. Saçınıza protein sürmeniz saç tellerinizin dayanıklılığını artıracaktır.