Kellikten korunma yöntemleri her geçen gün çeşitlenmektedir. Tıp ve kozmetik dünyası, sürekli saç dökülmesini önleyici çözümler üretmektedir.

Kadın tipi ve erkek tipi olmak üzere iki tip saç dökülmesi vardır. Kadın tipi dökülmelerde stresin azaltılması ve saça ihtiyacı olan besinlerin takviye edilmesi ile büyük oranda başarı sağlanırken, erkek tipi dökülmelerde çözüm genellikle saç ekimi olmaktadır.

Bugün dünyanın seçkin üniversitelerinden biri olan Indiana Üniversitesi’nde kök hücre ile genetik yatkınlığa bağlı erkek kelliğine çözüm üretilmiştir. Geliştirilmesi ve tüm dünyaya yayılması zaman alacak olsa da, tıbbın kelliğe kesin çözüm yolunda katettiği ilerleme mutluluk verici. Çünkü tüm dünyadaki erkeklerin yaklaşık %60’ı farklı seviyelerde kellik problemi yaşıyor. Kimileri bu kelliği bir tarz haline getirse de, özellikle gençler bu durumdan hayli şikayetçi. Tüm bunlara rağmen, özenli bir saç bakımı ile saç dökülmesi azaltmak ve ertelemek mümkün.

Kelleşmeye Bir Çözüm Olarak Saç Bakımı

Kellikten korunmak genellikle erkeklerin gündeminde. Kadınlarda kelliğe çok daha az rastlanmaktadır. Kadınlar strese, hormonal bozukluğa, aşırı kimyasal kullanımına ve çevresel faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi yaşamaktadır. Erkekler ise hem erkeklik hormonu, hem stres hem de genetik kaynaklı olan saç dökülmesi ile yüz yüzedir.

Özellikle erken yaşlarda başlayan kelleşme, genç erkeklerin sosyal hayatlarını ve psikolojisini etkilemektedir. Bu da saç dökülmesini daha da arttırmaktadır. Yine de saç ekim yöntemleri ve saç derisini besleyici uygulamalarla kellik minimum seviyeye indirilebilmektedir.

Genetik faktörlerden sonra, stres ve fazla kimyasal ürün kullanımı saç dökülmesinin başat nedenleridir. Saç bakımı ürünlerindeki zenginlik ve popülarite, bazen insanları yanlış seçimlere yöneltip fazla kimyasal kullanımına neden olabiliyor. Saçın ve cildin maruz kaldığı fazla kimyasal cildin dengesini bozabilir. Dengenin bozulması da saç dökülmesinin habercisi olan kepek, kuruluk ve kaşınma sorunlarına neden olmaktadır.

Kadınlarda daha sık görülen bu sorunlardan kurtulmak, kimyasal ürünleri azaltmak ve bitkisel yağlar kullanıp saça ihtiyacı olan besinleri sağlamaktan geçiyor. Erkeklerde ise kaşıntı, kuruluk, egzama, dökülme problemlerinin önlenmesi için jöle, sprey gibi kimyasalların kullanımının azaltıp saç derisine uygun yağlarla masaj yapmak etkilidir. Saça sadece ihtiyacı olanı vermek ve dış etkenlerden korumak, dökülme sorunlarını büyük ölçüde azaltacaktır.