Kadın erkek herkes hayatının önemli bir kısmında bazı saç problemleri ile karşılaşır. Hava kirliliği, kullanılan ürünler, kireçli su gibi çevresel faktörler saç derisini ve saç telini zaman içinde zayıflatmakta ve yıpratmaktadır. Düzenli saç bakımı yapmak sorunları azaltsa da tamamen ortadan kaldıramayabilir. Çünkü stres de saç problemlerine neden olan en büyük etkenlerden biridir ve stresten uzak bir yaşam sürmek neredeyse imkânsızdır.

Kadınlar ve erkekler saç konusunda farklı sorunlar yaşamaktadır. Kadınlar saç kırıkları, yıpranma ve basit dökülmelere daha yatkındır. Erkekler ise genellikle kepek, genetik dökülme ve saçkıran gibi problemler yaşarlar. Saç kıran kadınlarda da stres sonucu oluşabilir fakat erkeklerde daha sık görülmektedir. Genetik saç dökülmesi ise tek çözümü saç ekimi olan bir problemdir. Dermatolojik desteklerle geciktirilmesi mümkün olsa da nihai sonuç dökülmedir. Neyse ki teknoloji kozmetik dünyasında da hızla gelişmekte ve saç sorunlarının giderilmesinde çok faydalı ürünler sunmaktadır.

Saç Derisi Problemleri

Saç Bakımı için kullanılan ürünlerin sizin için doğru ürünler olduğuna dermatoloğunuz ile birlikte karar vermeniz sağlığınız açısından önemlidir. Hangi saç tipine sahipsiniz, deri yapınız nasıl, hangi etken madde size iyi gelecek, bunları bir doktor olmadan teşhis edebilmeniz çok zordur. Bu yüzden uzman desteği almanız saç sağlığınız açısından önemlidir.

Saç derisi problemleri arasında kepek, kabuklanma, kaşıntı, acıma, sivilce en yaygın görülenleridir.

Kadınlarda ve erkeklerde görülen bu sorunlar saç bakım yağları, kremler ve maskeler ile giderilebilmektedir. Önemli olan soruna neden olan rahatsızlığın bilinmesi ve ona uygun ürünün kullanılmasıdır. Kaşıntı ve kepek sürekli farklı ürün kullananlarda ve aşırı sıcak suyla saçı yıkayanlarda sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden ılık suyla saç derisine masaj yaparak, tuz oranı düşük, paraben içermeyen ürünlerin kullanılması uzmanlar tarafından önerilir.

Saç Bakımı ürünlerini alırken şişesine değil içerdiği etken maddelerine dikkat etmeniz çok önemlidir. Kuru bir cilde sahipseniz yağ oranı yüksek ürünler kullanmalısınız. Bitkisel özlerden elde edilen yağ ürünlerini tercih etmelisiniz. Zeytinyağı, lavanta, tatlı badem gibi yağlar saç derinizi besler. Bunlar saç dökülmesini azaltıp saçınıza ihtiyacı olan enerjiyi verecek ve saçlarınız daha dolgun gözükecektir.