Saçlarınızı Dış Etkenlerden Koruyarak Diri Tutun

Günlük hayatın pratikleri kimi zaman insanlara kendilerine zaman ayırmaları için fırsat vermiyor. Koşuşturmaca ve iş hayatının stresi, kendileri için değerli bir şey yapmalarını engelliyor. Bu sebeple, çok az insan saçlarının ne kadar sağlıklı olduğuna, saç derisinin ne kadar dinç ve diri olduğuna dikkat ediyor. Günün başladığı ilk saatlerden itibaren, insanlar fark etmese de, saç derisi ve tellerinin maruz kaldığı birçok faktör mevcut.

Saç derisi, maruz kaldığı bu etkenler sonucunda hasar görebiliyor ve saç tellerinde kopmalar veya kırılmalar meydana gelebiliyor. Saçlarınızı gün içinde diri ve sağlıklı tutmanın pratik yöntemleri var. Bu yöntemleri sizler için derledik.

Saçlarınızı Zararlı Gazlardan Koruyun

Gün içerisinde, özellikle İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Adana veya Mersin gibi büyük kentlerde çalışan ve sabah erkenden işe yetişmek zorunda olan insanların saç derileri ve saç telleri çoğunlukla egzoz gazına veya ağır sanayi gazlarına maruz kalıyor. Ofise gitmeden önce alnınızı ve saçlarınızı koruyacak bir şapka takmanız, size bu konuda yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı Zararlı Kimyasallardan Koruyun

Saçların silikon içeren şampuanlarla yıkanması durumu saç derisinin belli bölgelerinde pütürleşme ve daha ileri safhalarda deri döküntüsüne yol açabilir. Bunun önüne geçmek için bitkisel özlü, içinde silikon maddesi barındırmayan, cıva olmayan ürünleri tercih etmenizde fayda var.

Bunun yanı sıra, saçların su ve havuz aktiviteleri sırasında klora maruz kalması da uzun vadede negatif sonuçlar doğuruyor. Havuzdan çıktıktan sonra saçların çok sıcak olmayan su ile arıtılması, silikon içermeyen şampuanla yıkanması ve nazikçe kurutulması gerekmektedir.

Güneşin, Tuzun, Nemin Saça Etkileri

Yaz aylarında denize giren insanların saçlarının rengi tuzdan ve güneşten açılır. Her ne kadar tuzun ve güneşin vücudun farklı yerlerine olumlu etkileri gözlemlense de, saç üzerindeki etkisi uzun vadede yıpratıcıdır.

Tuz, saçların nemini kaybederek aşırı kurumalarına sebep olur. Saç derisi de deniz tuzunu özellikle saç diplerinde tutar. Bu sebeple, saçlar yıkanarak tuzdan iyice arındırılamaz ise, saç diplerinde kaşıntı meydana gelir. Bunu saç tellerinin kökten koparak dökülmesi izler. Bunun önüne geçebilmek için özellikle yaz aylarında saçlara avokadolu veya zeytinyağlı saç bakım kürü uygulanmalı, saç derisinin ve tellerinin ihtiyacı olan nem takviye edilmelidir.