Saç Bakımı, kadın ve erkeklerin önemsediği bir husustur. Çünkü saç, iyi ve bakımlı bir dış görünüşün en önemli ayrıntısıdır. Gerek kozmetik ürünleri, gerek alternatif tıp ürünleri saç bakımı konusunda geniş seçenekler sunmaktadır. Saç sorunlarına bitkisel, medikal ve kozmetik çözümler üretilmektedir. Saç dökülmesi, saç kırıklığı, saç güçsüzlüğü kadın ve erkeklerde görülen saç sorunlarının başında gelmektedir. Bugün teknolojinin gelişmesi ile saç sorunlarına köklü çözümler sunulabilmektedir. Özellikle erkeklerde baskın sorun olan kellik, saç ekimi gibi yöntemlerle kalıcı olarak giderilebilmektedir.

Kellik noktasına gelmeden önce yapılacaklar arasında ise saç derisini besleyici, saç telini koruyucu küçük müdahaleler ve uygulanabilecek basit önlemler oldukça etkili olmaktadır. Saç bakımında en önemli nokta saçın türünü, saç dökülmesi konusundaki genetik yatkınlığı ve beden sağlığını iyi tanımaktır.

Saç Bakımı için Yağ İçeren Ürünler

Saç Bakımı insan hayatında önemli bir yer tutar. Çünkü insan ilişkilerinde doğrudan göze çarpan ilk yer kafa bölgesidir ve saç bu bölgenin en gösterişli aksesuarıdır. Saç her ne kadar kadınlar tarafından daha çok önemsenen bir konu gibi görünse de, saç konusunda en çok sorun yaşayanlar erkeklerdir. Çünkü kellik sorunu çoğunlukla genetik bir yatkınlıkla ortaya çıkan bir sorundur ve testosteron hormonuyla da yakın ilişkilidir. Bugün tıp ve kozmetik dünyasında erkek tipi saç dökülmesine yönelik üretilen onlarca ürün bulunmaktadır. Saç bakım yağları hem kadın hem erkekler için üretilen ve kullanımı yaygın ürünlerdir. Bu yağlar, içerdikleri etken maddeler ile saça ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar ve daha canlı bir görünüm kazandırır. Genellikle bitki özlerinden üretilen yağlar, evde kişinin kendisi ya da kuaförü tarafından saça uygulanabilirler.

Saç Bakımı konusunda kozmetik ürünlerinin birçoğu farklı bitki özlerinden üretilmektedir. Bu yüzden kozmetik ve alternatif tıp bir noktada bağlantılıdır. Alternatif tıp ürünlerinden lavanta, tatlı badem, kekik, argan gibi yağlar saça iyi gelen yağlar olarak bilinmektedirler. Bu yağlar kozmetik ürünlerinin içerisinde de bulunmaktadır. Fakat burada önemli olan kişinin kendi saç tipini bilmesi ve hangi yağın saçına iyi geleceğini tespit etmesidir. Her bakım yağı her saça iyi gelmeyebilir. Bu yüzden bu ürünler bilinçli şekilde ve dermatolog eşliğinde kullanmak sağlığınız için en iyisidir.