Bir saç bakımı rutini olan insanlarda saç problemlerine nadiren rastlanmaktadır. Çünkü periyodik olarak saça ihtiyacı olan besinleri vermek ve bakım yapmak, saç derisini ve saç tellerini koruyup zarar görmesini de engellemektedir. Mevsim geçişlerinde tüm vücutta olduğu gibi yeni koşullara uyum sağlamaya çalışan saçlarda da bir takım sorunlar yaşanabilir.

Saç havadan, sudan ve stresten etkilenmektedir. Kadınlarda görülen dökülme, kepek ve kaşıntı gibi sorunlarda bu çevresel faktörlerin etkisi fazladır. Erkeklerin saç sorunlarında ise erkeklik hormonun etkisi ve genetik faktörler de devreye girmektedir. Saç bakımını düzenli yapan kişiler basit sorunlardan daha az etkilenmektedir. Saçına az kimyasal uygulayan, tuzsuz ve paraben içermeyen şampuan kullanan, beslenmesine dikkat eden kişiler saçlarında pek fazla sorunla karşılaşmazlar. Her saç tipinin farklı bir bakım ihtiyacı vardır.

Saçlar üç gruba ayrılmaktadır: kuru saçlar, yağlı saçlar ve normal saçlar. Her ürün bu üç saç tipine göre sınıflandırılmaktadır. İçerdikleri besin özleri ve maddeler birbirinden farklıdır. Kuru saçlara özgü yağlı şampuan ve kremler, yağlı saçlara özgü sabun içerikli kurutucular üretilmiştir. Yüzlerce markanın çeşitli saç bakım ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerin seçiminde dikkat etmeniz gereken, saçınızı iyi tanıyıp doğru ürünü seçmektir.

Saç Bakım Ürünleri

Saç Bakım Ürünleri farklı şişeleri ve ambalajları ile herkesin ilgisini çekmektedir. Oysa saç bakım ürünlerini alırken bakmanız gereken şey ambalajdan önce içerdiği etken maddeler ve besinlerdir. Fazla kimyasal kullanımı saç kaybına, saç kırıklarına ve saç derisi problemlerine neden olmaktadır. Bu yüzden kullandığımız ilaçlarda nasıl ki doktora danışıyorsak saçımız için de uzman hekimlere, dermatologlara ya da saç bakım uzmanlarına danışmamız gerekmektedir. Yanlış kullanılan ürünler sıkça saç dökülmesine ve kepeklenmeye sebep olurlar.

Saç Bakımı kadınların ve erkeklerin önemle yaklaşması gereken bir husustur. Özellikle erkeklerde meydana gelen saç dökülmesi (kellik) sorunu erken dönemlerden itibaren düzenli saç bakımları ile geciktirilebilmekte ve hatta bir miktar önlenebilmektedir. Uzman tavsiyesi ile saçınıza uygun şampuan kullanmanız sizleri birçok sorundan kurtaracaktır. Jöle, sprey, saç kremi gibi kimyasallardan uzak durmanız saç sağlığınızı koruyacaktır. Düzenli ve dengeli beslenme ise beden ve ruh sağlığınız gibi saçınızı da iyileştirecek en önemli unsurdur.